Pago de los Capellanes Crianza 2016 [x6]

Nowość! - 19 %

Zdjęcie jest tylko orientacyjne i może pokazywać grafikę z innego rocznika.

137,25 €

110,88 €

Zaoszczędź: 26,37 €! (-19.21%)

- +

6B - VN17700044

Nowy produkt

  • Pago de los Capellanes Jest punktem odniesienia dla miłośników Kastylijczycy nowa czerwona , Rasowych i elegancki
  • Wina, które wyróżniają się Struktura i elegancja , Nos pokazywania ich Potencjał owoców i wykwintne bukiet.
  • Jest to wino o dobrej równowagi między owoców i drewna, zrównoważony, z drobnymi taninami i wykończeniem w ustach i długim, eleganckim wykończeniem.

Dowiedz się więcej o Pago de los Capellanes Crianza 2016 [x6]

Rewizje dotyczące

INNE PRODUKTY Z TEJ KATEGORII (30)

Inni klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

 

Więcej informacji na Wina wina czerwone Pago de los Capellanes Crianza 2016 [x6] - wina z ribera del duero

Tasting Uwagi

  • Oferuje nam się przed nim kolor bardzo intensywne jasne, z wiśniowym wykończeniem kardynała.
  • w nos Jest to bardzo proste, z dobrą równowagą między owoców i drewna w odcieniach wanilii z dojrzałych owoców, owoców i czarnym lesie seryjnej. Jut własne nuty skóry i francuskiego zespołu Oak z aromatem odmianowych lukrecji.
  • Etap, w usta Jest miękka, ale wypełnienie podniebienie wyważonych smaków i drobnymi taninami postrzegane kilka, które przyczynią się do dłuższego życia, kończąc z posmakiem i długim, eleganckim wykończeniem.

Rozwój i Aging

Wytworzony w 100 % z winogrona typu tempranillo, Pago de los Capellanes w Pedrosa de Duero. wybrane zbiorów 5000 kg. ha. Vintage wczesnego wyjścia października z najbardziej dojrzałych działek zaczyna. Po otrzymaniu winogron w winnicy, depozyty w rodzimej drożdży (Kuba stóp) wysiewa się i rozpoczyna się fermentacja alkoholowa. Podczas barreling, 30 dni, są przeprowadzane codziennie bazuqueos pompowania i kontrolowanie gęstości, temperatury i zmiany zachodzące w populacji drożdży. Na końcu tej fermentacji depozytów gwintowany i doprowadzono do malolactica.El początek wadliwą fermentacji przeprowadza się bez dodatku bakterii i temperaturę utrzymywano na poziomie 20 ° C przez okres 22 dni, sterowanie wskaźników kwasu jabłkowego i kwasu mlekowego. Gdy kwas jabłkowy jest poniżej 0,1 g / l transfer odbywa się przez oddzielenie osadów i niefiltrowane, wyjaśnienia lub przejść przez zimne prowadzi bezpośrednio do beczek.

podczas dwanaście miesięcy wino spoczywa w nowych i używanych beczek (Nigdy nie starsze lub więcej trzech lat) francuskiego dębu, a po tym okresie depozyt potrzebny do homogenizacji. Tylko filtrowany przez wkładów (Open porów) i butelkach.

ciekawostki:

Ochrona osiem stulatków drzew orzechowych zlokalizowane w winnicach była punktem wyjścia do określenia położenia winnicy. Od początku zdecydowaliśmy się na system, który wzmocni preegzystencji kształcie dziedziniec, wokół którego różne funkcje zostały opracowane.
Cały winnicy jest zintegrowany z naturalnym krajobrazem otaczającym go poprzez ciągły przepływającej płaszczem bluszcz, wzbogaconego o majestacie starożytnych drzew orzechowych.

Dane techniczne

Typ Wina
Wina Czerwone
Styl Wina
Czerwone - Mocne
Rodzaj Winogron
Tempranillo
Rodzaj Starzenia
Crianza
Zawartość Alkoholu
13.5%
Temperatura Podawania
16
Rocznik
2016
Prezentacja
6 butelek

Nagrody i Wyróżnienia

Punkty Peñín
92
Nagrody i poprzednie oceny
92 Parker (2014), Bacchus de Oro (2009)

Do łączenia z

Łączenie
Sery, Wołowina duszona, Jagnięcina, Drób, Zupy i gulasze, Mięso grilowane, Dziczyzna, Wędliny, Do wszelkiego rodzaju mięs

Zawartość

Menu

Kod QR