Dlaczego wino hiszpańskie, a nie francuskie czy włoskie?

Dlaczego wino hiszpańskie, a nie francuskie czy włoskie?

Dlaczego wino hiszpańskie, a nie francuskie czy włoskie?

Tradycja uprawy winorośli i przygotowywania wina w Hiszpanii wcale nie jest krótsza niż we Francji czy Włoszech, a powierzchnia winnic także bardzo zbliżona. Niekiedy można spotkać się z opinią, że to klimat Włoch i Francji odpowiada za lepszy smak tamtejszych win, ale gdyby przyjrzeć się statystykom klimatycznym, to okazałoby się, że zawsze można znaleźć region winiarski lub apelację w Hiszpanii, które odpowiadają konkretnym regionom i apelacjom w pozostałych krajach.

Prawo bardziej precyzyjne niż we Włoszech

Głównym powodem rozpoznawalności francuskich win jest reklama. Z tymi krajami utrzymujemy ściślejsze kontakty gospodarczei, więc i wino mimochodem kupujemy. O prawie winiarskim we Francji nie wspomnimy ani słowem, bo przypomina ono polskie prawo podatkowe: jest skomplikowane, niejasne i pełne dziur. W przypadku Włoch obowiązują już przepisy regulujące każdy aspekt działania winnic i winiarni, natomiast w Hiszpanii dodatkowo trzeba się liczyć z możliwością przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli zarówno w winnicy, jak i później, na każdym etapie produkcji wina. Jeśli wynik takiego sprawdzenia wypadnie negatywnie, to producentowi odbiera się jego uprawnienia, a ich odzyskanie często jest praktycznie niemożliwe. To sprawia, że jeśli już ktoś chce się zająć produkcją wina, wkłada w to całego siebie.

Co lepsze? To, czego więcej, czy to, czego mniej?

To Lenin postulował, że w pewnym momencie przewaga ilościowa samoistnie przerodzi się w jakościową. Gdyby wina z Francji i Włoch były faktycznie lepsze od hiszpańskich, to wreszcie byłby na to jakiś dowód. Dlaczego? Oto co wynika z danych FAO opublikowanych w 2015 rokuii:

Produkcja winogrom w mln ton

Co to w praktyce oznacza? Jeśli pamiętasz, że powierzchnia winnic jest z grubsza taka sama, to możesz sobie wyobrazić, że w Hiszpanii winiarze przycinają pędy w taki sposób, aby na każdym była tylko jedna kiść winogron. Po co? Po to, żeby zgromadziła ona cały możliwy smak. A stabilniejszy poziom produkcji oznacza statystycznie lepsze warunki klimatyczne, które nie różnią się między poszczególnymi sezonami. Dzięki temu, jeśli kupisz wino hiszpańskie, możesz też bez obaw pić oznakowane tą samą etykietą również w przyszłym roku, bo będzie smakowało tak samo. A we Francji i Włoszech niekoniecznie, jeśli pogoda nie będzie sprzyjała, a kupażowanie nie wyjdzie zgodnie z planem.

Pogoda na wino

W La Rioja, najważniejszym regionie winiarskim Hiszpanii, sezon wegetacyjny trwa od marca do listopada, a nawet początków grudnia. W najważniejszych regionach Francji i Włoch odpowiednio od marca do połowy października i od połowy kwietnia do końca listopada (kolejno Montpellier w Langwedocji i miejscowości Siena w Toskanii, wszystkie dane za holidaycheck.pl). Dłuższy sezon wegetacyjny to dojrzalsze winogrona i szansa na pełniejsze, lepsze wino.

Głos ekspertów

Wina hiszpańskie znane są z pełniejszego smaku, często nieco cięższego w owocowe i kwiatowe nuty na głębokim, taninowym podłożu. Zawdzięczają to bardzo rygorystycznej dbałości o krzewy winne, a także tradycyjną recepturę – w Hiszpanii o wiele większą wagę przykłada się do tradycji, niż w nastawionych na masowy eksport winnicach Włoch i Francji. Choć to La Rioja jest najbardziej znanym obszarem na mapie winiarskiej Hiszpanii, warto też sięgnąć po wina z innych regionów, które różnią się między sobą bardziej niż najbardziej znane propozycje skomercjalizowanych Włoch i Francji. Kluczem do zrozumienia win hiszpańskich jest ich smak – gdzie jakość nie ma przerodzić się w ilość, a producenci szukają w winie smaku, a nie tylko kasy, jak to ma miejsce często w innych krajach, o czym świadczą niektóre doniesienia prasowe o fałszowaniu winaiii.

iihttp://www.fao.org/3/a-i3621e.pdf

iiihttp://www.timesofmalta.com/articles/view/20080404/world/italian-wine-under-investigation-for-adulteration.202817

Opublikowano w dniu 2017-03-14 Home 0 3016

Deja un comentarioDeja una respuesta

Debe estar registrado para publicar un comentario.

Menu

Kod QR

Ostatnio Oglądane

Brak produktów

Wyślemy Ci zniżkę 10€* na Twój e-mail!

Porównaj 0