A dlaczego nie Toro?

A dlaczego nie Toro?

A Dlaczego Nie Toro?

 

Toro jest apelacją usytuowaną w prowincji Zamora, w zachodniej Hiszpanii. Oficjalnie istnieje od 1987 roku, jednak już od niepamietnych czasów wytwarzano tam wino. Mówi się, że swoją popularność poza granicami Hiszpanii zyskało już za czasów sredniowiecza oraz wysyłane było również poza granice Europy.

 

Wina z regionu Toro są bogate w smaki owoców i aromaty, co spowodowane jest tamtejszym gorącym wręcz klimatem. Uprawiając wina w tym klimacie trzeba liczyć się z małą ilością opadów w ciągu całego roku, co sprawia, że tamtejsze grona dojrzewają w bardzo krótkim czasie. Warto wspomnieć, że w czasie rozkwitu winiarstwa w latach 90 XX wieku winiarni w Toro bylo 8, a w obecnych czasach jest ich już aż 50, które zajmują w tym momencie 15tys ha winnic. Wina produkowane w Toro charakteryzuje dojrzałość, ogromna moc oraz wielkość.

 

Najbardziej dominujacą poprzez swój smak odmianą jest tutaj Tinta de Toro. Jest to odmiana czerwonego winogrona (tinta- z hiszp. Oznacza czerwony) i zajmuje 80% tamtejszych upraw. Jest to odmiana bardzo blisko spokrewniona z tempranillo. Dojrzewa w tej okolicy około 2 tygodnie wcześniej niż tempranillo w Rioja. Wynikiem tego są grubsze skórki w owocach oraz wyższy poziom alkoholu win z Toro. Podczas procesu winifikacji tego wina szczegolnie egzekwowane jest przestrzeganie jej scislych procedur. Zaraz po pozbawieniu szypółek jagód, trafiają one o zbiorników ze stali nierdzewnej, tam zachodzi proces fermentacji, towarzyszą mu tam skórki w zależnosci od rodzaju wina. Charakter młodych win jest bardzo delikatny i gładki. Poddawane są one krótkiemu starzeniu w dębowych beczkach, a w smaku dominują czerwone porzeczki, tarnina lub jeżyny.

 

Godnym uwagi winem z apelacji Toro jest wino Almirez (Teso La Monja). Wino Almirez powstało dzięki projektowi rodziny Eguren. Wspaniałe w smaku, z delikatnymi taninami, aromatyczne, owocowe, z kawową nutą.

Bardzo polecanym winem z regionu Toro jest również  wino Victorino (Teso La Monja). Wino to posiada złożony, stopniowo ujawiniający się aromat ciemnych owoców i przypraw.  Do produkcji tego wina używa się wylącznie starannie dobranych winogron. Wino dojrzewa przez 18 miesięcy w nowych, francuskich beczkach.

Unikatowym winem, niezwykle ciekawym w swej historii oraz znaczeniu jest również wino Matsu El Viejo ( jeden z rodzajów win Matsu). Matsu oznacza w języku japońskim oczekiwanie, co doskonale oddaje charakter wina, ponieważ na jego efekt końcowy czeka się aż 14 miesięcy od jego zamknięcia w beczce. Etykiety win Matsu zdecydownie odróżniają się od standardowych etykiet win zdobionych zazwyczaj ornamentami roślinnymi. Przedstawiają one bowiem trzy pokolenia mężczyzn, którzy mają nam przedstawić różne smaki oraz charaktery w zależności od czasu fermentacji wina. Jest to El Picaro- jako syn (w smaku niezwykle świeży oraz intensywny), El Recio, jako ojciec (w smaku wyrazisty z nutą subtelności) oraz Ej Viejo- dziadek, jest to długo dojrzewające wino o niebanalnym smaku.

 Dojrzałe wina z Toro można łączyć je z wyrazistymi potrawami, jak wędliny, salami czy pieczone, grillowane mięsa.

 

Apelacja Toro jest jedną z mniej znanych, jednak powinna stać się coraz bardziej popularna, ponieważ nie zawodzi miłośników czerwonego, hiszpańskiego wina. Oczywiście produkowane są tu również wina białe (Verdejo lub Malvasia), jednak najbardziej popularnych oraz polecanym pozostanie Tinta de Toro- która nazywana jest obowiązkową pozycją wśród odmian uprawianych w Toro.

Opublikowano w dniu 2016-04-08 przez Olga Home, Noticias del vino 0 11860

Deja un comentarioDeja una respuesta

Debe estar registrado para publicar un comentario.

Menu

Kod QR

Ostatnio Oglądane

Brak produktów

Zapisz się do naszego Newslettera i Otrzymasz:
Kupon Zniżkowy na 10€ *

Porównaj 0